טיפול בסיליקון לאחר ניתוח שד

ניסוי חדש מגלה:
שימוש במדבקות סיליקון ניוג´ל לאחר ניתוח הקטנת חזה מביא לשיפור משמעותי במראה הצלקות (למחקר הקליקו כאן)


רקע

בכדי לעמוד על יכולותיה של מדבקות הסיליקון המשמשות לטיפול בצלקות לאחר ניתוח חזה, בוצעה בדיקה על נסיינית. הבדיקה נועדה לקבוע האם יריעות סיליקון תשפענה על ריפוי צלקת לאחר ניתוח פלסטי בשד.
לטובת הבדיקה נבחרה נסיינית לאחר ניתוח פלסטי בחזה והבדיקה בוצעה על שד אחד. בשד השני לא התבצע טיפול כלל בכדי שישמש לביקורת ולהשוואה לשד המטופל.
המשתתפת בניסוי נבחרה באופן אקראי. היא נקייה מבעיות בריאות, לא מעשנת, אין לה רגישויות קודמות ולא התנגדה לשימוש ביריעות סיליקון.


תהליך הבדיקה


ניתוח פלסטי של השד אותו עברה הנסיינית התבצע באמצעות טכניקת הקטנת חזה סטנדרטית בה הוסרו 416 גרם של רקמות משד אחד, ומהשד השני הוסרו 418 גרם. התפרים נסגרו באמצעות סיב סינטטי רפואי מיוחד ובאמצעות סיכות. כל אלו הוסרו שבוע לאחר הניתוח. 3 שבועות לאחר הניתוח צולמו שני השדיים ולא נמצא הבדל משמעותי בין הצדדים.
הנסיינית קיבלה ערכת מדבקות ניוג´ל והחלה בטיפול רק על שד אחד, שנבחר רנדומלית, כאשר באותו הזמן השד השני לא מטופל כלל. הנסיינית הדביקה את יריעות הסיליקון במהלך רוב שעות היום והחליפה ליריעות חדשות כעבור 7-10 ימים.

תוצאות הבדיקה


מדבקות הסיליקון של ניוג´ל הביאו להשפעה חיובית על הנראות הקוסמטית של הצלקת לאחר הניתוח. על פי הניסוי הזה אפשר לראות בבירור שמדבקת הסיליקון
ניוג´ל הביאה לשיפור במראה הצלקת ולשביעות רצון של המטופלת.
למטופלת, שכזכור היא אישה בריאה ולא מעשנת, אין גורמי סיכון עבור ריפוי לא תקין. בנוסף לכך, הניתוח שעברה הוא סטנדרטי ולא חריג, כך שהריפוי לא אמור להיות מורכב ומסובך בכל מקרה.
התוצאות שנבדקו 10 שבועות לאחר הניתוח היו מפתיעות - איש לא ציפה להתקדמות כל כך מהירה בריפוי הצלקת. הציפייה הייתה שהחלמת הצלקת והבניה של העור מחדש באזור בו היה ניתוח תימשך מספר רב של חודשים לפני שיוכלו לראות השפעה משמעותית קלינית מהשימוש במדבקות ניוג´ל. עם זאת, המחקר הוכיח שיכולה להיות השפעה מוקדמת יותר.
לפני המלצה על שימוש רחב במדבקות ניוג´ל לאחר ניתוחים כאלו יש לבצע מחקר נוסף שייבחן את ההשפעה של מדבקות הסיליקון על סוגי עור שונים, לאחר ניתוחים מסוגים שונים. ובכל זאת, מקרה הבוחן הזה מעודד מאד ומראה שלמדבקות ניוג´ל יש יכולות לשיפור מראה הצלקת ולהגיע על ידי כך לשביעות רצון מקסימלית של המטופלת.

מסקנות


מקרה הבוחן הראה שיפור משמעותי במראה הצלקות לאחר ניתוח פלסטי של השד. שביעות רצון המטופלת שופרה מאד בעקבות תוצאות השימוש בניוג´ל.
ולכן ניתן לשקול בחיוב שימוש במדבקות סיליקון ניוג´ל בתקופה שלאחר ניתוח. 

loading